Изложба

„Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги“

Тази изложба представя 19 български илюстратори на детски книги в 62. Панаир на детската книга в Болоня (31 март – 3 април 2025). Тя е своеобразно продължение и надграждане на селекцията от изложбата „Радост, тъга и надежда“, част от националния щанд на България в Болонския панаир през 2024 г. Стремежът ни е да направим актуална, макар и субективна, снимка на съвременната българска илюстрация. Да запознаем по-широка публика от любители и професионалисти със спецификите и постиженията ѝ, като се фокусираме върху богатството и разнообразието на художествени почерци. Селектираните художници са представители на няколко поколения – някои от тях са утвърдени автори, други тепърва ще градят своята кариера. Излагаме по една илюстрация от конкретна книга и подготвителни рисунки, които повдигат завесата към творческия процес. Сканирането на QR код води към добавеното съдържание в сайта на проекта booksforkids.bg →

Добавеното съдържание в сайта включва база данни в компактен формат с информация за представените художници и издания. Там ще прочетете кураторските текстове, ще разгледате галерия с илюстрации, подготвителни рисунки и детайли от книжното издание, ще узнаете повече за авторите, ще се запознаете с тяхната биография, с други техни книги. В настоящата изложба и придружаващия я каталог сме приобщили за удобство и селекцията от изложбата „Радост, тъга и надежда“ от миналата година. Лице на проекта ни през 2024 г. беше мечето (3) на Кирил Златков от книгата „Когато искам да мълча“ (автор Зорница Христова). Този хипнотичен образ спечели много почитатели по време на панаира в Болоня, а последвалото издание на италиански в „Орекио Ачербо“ (Orecchio Acerbo) и в превод на Нева Мичева за кратък период претърпя цели три тиража и продължава да се радва на вниманието на публиката. Тази година мечокът „предава щафетата“ на Светльо и приятеля му Куче (4), герои от книгата „Меко казано“ на обичания български класик Валери Петров. Илюстрирано от Люба Халева, изданието е част от наградената през 2019 г. с „Христо Г. Данов“ поредица.

В настоящата изложба „Подир думите“ е включена и „Копче за сън“, илюстрирана от Мария Налбантова (5, 6), от същата поредица, както и книги, удостоени с други български и международни награди, като „Приключенията на Пинокио“ с художник Ясен Гюзелев, дебютната „Упупа Утъркули“ (автор Таня Петкова), илюстрирана от Катрин Ефтимова, авторските книги на Мария Гюлеметова Beyond the Fence и „Приспивни песни за феи и чудовища“ на Сотир Гелев… Искаме да подчертаем, че тази селекция съвсем не е класация, нито претендира за изчерпателност – тя е още една стъпка напред в популяризирането на българската детска книга и по-конкретно – на илюстрацията. Именно затова в щанда на Bulgarian Books for Kids тази година център е изложбата.

Илюстрацията за деца в България има своя традиция, своите силни и по-слаби периоди. Нейното развитие, естествено, е повлияно от исторически събития и обществени промени, но и от важни липси или присъствия – като тези на знакови книги, достигнали в превод до българските деца. Техните илюстрации са формирали вкуса както на поколения читатели, така и на художници, които от своя страна повлияват на стила на по-младите поколения. В този кръговрат роля имат и художествените училища и академии, а несъмнено и издателите, чиито политики и практики влияят на вида и художествените качества на илюстрованите детски издания. Но истински съдбовна е ролята на илюстратора: ловец, който тича подир думите, магически преводач в образи. При всеки художник процесът от текст към изображение е индивидуален, но най-често започва със скицирането. При някои подготовката за илюстрациите отнема дълги месеци. Както е например с Мария Гюлеметова в забележителната ѝ книга Beyond the Fence. Тя прави стотици моливни, тушови и акварелни рисунки, преди да намери образа на деспотичното момче и неговия приятел – питомно прасенце, което копнее за свобода (8).

Кирил Златков от своя страна рисува в скицник с туш и перо, превръщайки емоционалните състояния в метафори. Люба Халева работи върху обикновена копирна хартия А4 с моливи, за да композира финално великолепните си колажи във Фотошоп. Виртуозните рисунки на Ясен Гюзелев за „Пинокио“ (14) сякаш решават крайния резултат още на този етап – композиция, типажи, жестове са толкова убедителни, колкото в отпечатаната книга. За нас остава привилегията да можем да погледнем работата на художника отблизо. И да открием в него онова малко дете, поглъщало жадно книгите на своето поколение, което дорисува и доразказва историите, за да ги калибрира към личния си вълшебен свят.  

Антон Стайков и Свобода Цекова
куратори

***

Кредити

Илюстрации уводен текст: (1., 2.) Кирил Златков, подготвителни рисунки за „Когато искам да мълча“, автор Зорница Христова, изд. „Точица“, 2014; (3.) Кирил Златков, детайл от „Когато искам да мълча“, автор Зорница Христова, изд. „Точица“, 2014; (4.) Люба Халева, детайл от „Меко казано“, автор Валери Петров, изд. „Колибри“, 2018; (5., 6.) Мария Налбантова, подготвителни рисунки за „Копче за сън“, автор Валери Петров, изд. „Колибри“, 2018; (7.) Мария Гюлеметова, подготвителна рисунка за “Beyond the Fence”, изд. Child‘s Play, 2018; (8.) подготвителни рисунки за “Beyond the Fence”, изд. Child‘s Play, 2018; (9.) Сотир Гелев, детайл от „Приспивни песни за феи и чудовища“, изд. „Ентусиаст“, 2020; (10.) Невена Ангелова, подготвителна рисунка за „Това на нищо не прилича“, автор Виктор Самуилов, изд. „Жанет 45“, 2023; (11., 12.) Люба Халева, детайл и подготвителна рисунка за „Меко казано“, автор Валери Петров, изд. „Колибри“, 2018; (13.) Катрин Ефтимова, подготвителна рисунка за „Упупа Утъркули“, автор Таня Петкова, изд. „Ясна книга“, 2023; (14.) Ясен Гюзелев, подготвителна рисунка за „Приключенията на Пинокио“, автор Карло Колоди, изд. „Хеликон“, 2015; (15.) подготвителна рисунка за „Меко казано“, автор Валери Петров, изд. „Колибри“, 2018

Дамян Дамянов

Как Колето Панкин летя за Бразилия, а Петята Ершов хич не вярваше